Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
Kinimiz Dinimizdir Faşizmin Halleri Üzerine Bir Deneme Türk sağının ideolojik ve örgütsel kökenlerini araştıran Fatih Yaşlı, Kinimiz Dinimizdir ismini verdiği ve Türkçü faşizm üzerine incelemede bulunduğu kitabında, Türkiye'nin tarihi pek de iyi bili
Şuan Eregli78 de14 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Kitaplar
[] [2] [A] [C] [D] [E] [İ] [K] [O] [P] [T]
Pamuk Yıldız
   Pamuk Yıldız (1)
Karin Karakaşlı
   Karin Karakaşlı (1)
Namık Kuyumcu
   Namık Kuyumcu (1)
Güven Tanış
   Güven Tanış (1)
Sevda Zeynep KARADAĞ
   Sevda Zeynep KARADAĞ (1)
Gamze Güller
   Gamze Güller (1)
Güney ÖZKILINÇ
   Güney ÖZKILINÇ (1)
Fethiye Çetin ve Ayşe Gül Altınay
   Fethiye Çetin ve Ayşe Gül Altınay (1)
Yeşim Dinçer
   Yeşim Dinçer (1)
Tarık Ali
   Tarık Ali (1)
Abdullah KAYA
   Abdullah KAYA (1)
Canan ve Yıldırım Koç
   Canan ve Yıldırım Koç (1)
Mesut Baştürk
   Mesut Baştürk (1)
Fatih Yaşlı
   Fatih Yaşlı (1)
Efnan Dervişoğlu
   Efnan Dervişoğlu (1)
» Kinimiz Dinimizdir
Kitap :
Yazari :
Basim Evi :
Fiyati :
Kinimiz Dinimizdir
Fatih Yaşlı
Tan Kitapevi Yayınları
-
Tanıtım :
Faşizmin Halleri Üzerine Bir Deneme
Türk sağının ideolojik ve örgütsel kökenlerini araştıran Fatih Yaşlı, "Kinimiz Dinimizdir" ismini verdiği ve Türkçü faşizm üzerine incelemede bulunduğu kitabında, Türkiye'nin tarihi pek de iyi bilinmeyen bu siyasi akımının ayrıntısına dalıyor.
Türkiye siyaset tarihinin sağla ve dolayısıyla ırkçı, faşizan hareketlerle dirsek temasının evveliyatı Osmanlı'ya kadar uzanıyor.
İttihat ve Terakki faşizminin bu topraklarda nasıl bir kıyım gerçekleştirdiğini ve izlerinin de bugün bile nasıl devam ettiğini görmemek için bu meseleye çok uzak olmak gerekir galiba...
İttihat ve Terakki'den Cumhuriyet'e sirayet eden, hatta Cumhuriyet yönetici elitinin de içinde bulunan bu damar, siyasi tarihteki utanç sayfalarını karıştırdığımızda karşımıza çıkıveriyor...
Kitap, sağın ideolojik ve örgütsel kökenleri
Amaçları sözde vatanı kurtarmak olan bu ırkçı düşüncenin temsilcileri, ülke içindeki gayrimüslimler başta olmak üzere kendilerine ters gelen kim ve ne varsa unufak etmeye çabaladı ve meyvelerini topladı.
6-7 Eylül olayları, soykırımlar, darbeler hep bu sakat zihniyetin ürünleriydi ve hala onların izinden giden sürüyle insan yaşıyor. Hrant Dink'i öldüren de hiç şüphesiz bu zihniyetin uzantılarıydı.
Çalışmalarını Türk sağının ideolojik ve örgütsel kökenleri üzerine odaklayan Fatih Yaşlı, "Kinimiz Dinimizdir" ismini verdiği ve Türkçü faşizm üzerine incelemede bulunduğu kitabında, Türkiye'nin tarihi pek de iyi bilinmeyen bu siyasi akımının ayrıntısına dalıyor.
Osmanlı'da Türkçülüğün doğuşu irdeleniyor
Osmanlı'da Türk milliyetçiliğinin kökenlerinden Kemalizm-Türkçülük ilişkilerine, anti-komünizmin bu hareketteki karşılığına kadar çok çeşitli alanda sözü olan bir çalışma.
Söz konusu çalışmada, 1930'larda doğan ve İkinci Dünya Savaşı yıllarında en parlak günlerini yaşayan, İtalyan faşizmine öykünen ama Alman Nasyonal Sosyalizmi'nden beslenen ve ondan daha çok etkilenen, Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan'da kendini bulan bir ırkçı akım inceleniyor kitapta.
Birinci bölümde Osmanlı'da Türkçülük akımının doğuşu irdelenirken, ikinci bölümde dergiler etrafında filizlenen faşizm ele alınıyor. Turan ütopyası, komünizm düşmanlığı, düşman yabancılar bu başlığın altında incelenen konular arasında yer alıyor.
Daha sonraki bölümde de ırkçı milliyetçiliğin "Tanrı dağı kadar Türk Hira dağı kadar Müslüman" sözünde yolunu bulan yönleri, milliyetçilik-İslam ilişkileri tartışılıyor.
Kitap, özellikle Cumhuriyet'in şu kadar yıllık tarihine ve olaylarına baktığımızda yaşadığımız onca olayı anlamamızda yardımcı olabilecek önemli bir çalışma, edinmekte fayda var. (UB/EÖ)
(*) Kinimiz Dinimizdir, Fatih Yaşlı, Tan Kitapevi Yayınları, Haziran 2009, İstanbul, 240 sayfa.

İstanbul - BİA Haber Merkezi 09 Ocak 2010, Cumartesi

Yazan eregli78 | 10.01.2010 01:33:55 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 9251 | Yazdır | Gönder | Word indir
» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)