Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
kadın öykülerinde KARADENİZ kadın öykülerinde KARADENİZ Hazırlayan: Efnan Dervişoğlu SEL Yayıncılık 179 SayfaKarardi KaradenizSadri dört yanimuziBu gabyana sevdalukAlacak canimuziHalen Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi olarak görev yapan Efnan Dervi
Şuan Eregli78 de8 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Kitaplar
[] [2] [A] [C] [D] [E] [İ] [K] [O] [P] [T]
Pamuk Yıldız
   Pamuk Yıldız (1)
Karin Karakaşlı
   Karin Karakaşlı (1)
Namık Kuyumcu
   Namık Kuyumcu (1)
Güven Tanış
   Güven Tanış (1)
Sevda Zeynep KARADAĞ
   Sevda Zeynep KARADAĞ (1)
Gamze Güller
   Gamze Güller (1)
Güney ÖZKILINÇ
   Güney ÖZKILINÇ (1)
Fethiye Çetin ve Ayşe Gül Altınay
   Fethiye Çetin ve Ayşe Gül Altınay (1)
Yeşim Dinçer
   Yeşim Dinçer (1)
Tarık Ali
   Tarık Ali (1)
Abdullah KAYA
   Abdullah KAYA (1)
Canan ve Yıldırım Koç
   Canan ve Yıldırım Koç (1)
Mesut Baştürk
   Mesut Baştürk (1)
Fatih Yaşlı
   Fatih Yaşlı (1)
Efnan Dervişoğlu
   Efnan Dervişoğlu (1)
» kadın öykülerinde KARADENİZ
Kitap :
Yazari :
Basim Evi :
Fiyati :
kadın öykülerinde KARADENİZ
Efnan Dervişoğlu
SEL Yayıncılık
-
Tanıtım :
kadın öykülerinde KARADENİZ
Hazırlayan: Efnan Dervişoğlu
SEL Yayıncılık
179 Sayfa
 
                       Karardi Karadeniz
                       Sadri dört yanimuzi
                       Bu gabyana sevdaluk
                       Alacak canimuzi
 
 Halen Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi olarak görev yapan Efnan Dervişoğlu, daha önce 2007 yılında ilk “Kadın Öykülerinde İstanbul”, 2008 yılında “Kadın Öykülerinde Ankara” kitaplarında kadın öykücüleri buluşturmuştur. 2009 yılında da doğduğu toprakların 23 Karadeniz’li kadın yazarlarının öykülerini derleyerek “Kadın Öykülerinde Karadeniz” kitabını oluşturmuştur.
 
Her bölgenin kendine has coğrafi yapısı ve bununla birlikte yaşam biçimi vardır. Karadeniz’inde dağları, vadileri, engebeli dik yapısı, sisli-puslu yağmurlu, karlı, soğuk ve çetin iklim şartları bölge insanın yaşam tarzı olmuştur. Karadeniz insanının çabuk kızıp öfkelenmesi, tıpkı Karadeniz’in haşin dalgalarına benzer. Bunun yanında Temel-Dursun fıkralarında olduğu gibi eğlenceli ve neşeli oluşu da bölge insanının başlıca karakteristik özelliklerindendir.
 
Bu eğlenceli yanı bir yana, Karadeniz kadını da diğer Anadolu kadınları gibi iklimin ve yaşamın güçlükleri karşısında azmini ve direncini hiçbir zaman yitirmez. Yaşamın yükünü kâh sırtlarında, kâh yüreklerinde taşırlar bıkıp usanmadan.
 
Hepsi birbirinden ilgi çekici ve sürükleyici olan hikayeler yanında kitap da dikkatimi çeken ikinci ayrıntı ise şair kimlikleriyle tanınmış Çiğdem Sezer ve Derya Önder’inde bu kitap da öykülerini bizlerle paylaşmalarıdır.
 
Kitap daki hikâyelerin bir özelliği de hepsinin Karadeniz de geçmiş olması. Bölge insanını çok iyi tanıyan yazarlar bunları hikâyelerine çok güzel bir şekilde yansıtmışlardır. Bunlardan biri Gülseren Engin’in yazdığı S.24 Denize Bakmak öyküsünde geçimlerini balıkçılık sağlayan ailelerin “Gün olur hava kararır, bulutlar itiş kakış doluşur gökyüzüne.Fırtına kopacağı bilinir..” satırlarından da anlaşılacağı gibi fırtına kopacağını anladıklarında kıyıda umutla beklerken yaşadıkları endişeleri dile getiriyor. 
 
Yine Müge İplikçi’nin Sayfa.33’de Yalnız öyküsündeki Jale karakterindeki kadının hiç beklemediği bir şekilde Karadeniz usulü deli bir fırtınayla yerle bir olan evliliğinden sonra nasıl yalnızlaştırıldığına tanık olacaksınız. Günümüzde halen Jale’lerin var oluşu ayrı bir yara tabii.
 
Sayfa.82 ‘deki Semra Özdamar’ın yazdığı “Kadırga’da Son Horon” daki Emine kadınla yalnızlığın başka bir boyutunu ele alıyor. “Temmuz’un üçüncü cuması, onca köyün insanı Kadırga’da toplanmaz mıydı? Başka yollardan, başka başka giysilerle ve türkülerle ama sonunda hep Kadırga’da..” satırlarında şenliklerin renk ve heyecanını içimizde duyumsatıyor adeta.
 
Kadın Öykülerinde Karadeniz” her ne kadar öykü kitabı diye adlandırılsa da ,daha çok anı ve deneme içerikli yazılar yer alıyor kitapda.
 
Satırlar arasından sivrilen dik yamaçları, yeşille mavinin buluşması, yaylarından yayılan komar çiçeklerinin kokusuyla öykü ve denemelerde güçlü bir nostalji duygusu sarıp sarmalıyor yürekleri.
 
Ayrıca bu öykülerde sert dalgalar ve engebeli yokuşlar arasına sıkışmış hayalleri, aşkları ayrılıklar, yalnızlıklar ve umuda dair ne varsa farklı farklı açılar ve uslüpla derlenerek okuyucusuyla buluşturulmuş.
 
Kuzeyin Edebiyatçı kadınlarının kaleminden çıkan bu çok renkli öykü ve derlemeleri okumaya var mısınız?
 

Meral

Yazan eregli78 | 21.01.2011 01:24:50 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 150663 | Okunma : 165812 | Yazdır | Gönder | Word indir
» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)