Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
Ereğli Tanıtımı EREĞLİ HAKKINDA Ereğli, İç Anadolu’nun Güney ucunda ve Konya ovasının Toros Dağları ile buluştuğu vadide kurulmuş, denizden yüksekliği 1054 m. ve alanı 2260 km2 olan çok eski bir yerleşim merkezidir. Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu'dan
Şuan Eregli78 de4 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Haberler
[ ] ["] [&] [‘] [’] [“] [”] [<] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
Güncel
   Guncel (1223)
EmektenHaberler
   EmektenHaberler (121)
EreğliHaberleri
   EregliHaberleri (8)
KültürSanat
   KültürSanat (167)
Ereğlice
   Ereglice (7)
Tarihte Bugün
   TarihteBugün (37)
DevrimciÖnderler
   DevrimciÖnderler (18)
DünyadanHaberler
   DünyadanHaberler (151)
Eregli78Dernegi
   Eregli78Dernegi (12)
» Ereğli Tanıtımı
 
EREĞLİ HAKKINDA
Ereğli, İç Anadolu’nun Güney ucunda ve Konya ovasının Toros Dağları ile buluştuğu vadide kurulmuş, denizden yüksekliği 1054 m. ve alanı 2260 km2 olan çok eski bir yerleşim merkezidir. Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu'dan gelen yolları bir birine bağ­layan geçiş noktasına hakim durumdaki geniş ova üzerine kurulmuş önemli bir kavşak noktası olması nedeniyle, tarihin bilinen ilk devirlerinden beri uygarlıkların Doğ­udan Batıya geçişine şahitlik etmiş, çoğunun etkisini bünyesine katarak eski bir şehirleşme kültürünü, tarihi eserlerle birlikte günümüze aktarmıştır. Belediyemiz 1870 yılında kurulmuş ve günümüze kadar 54 Belediye Başkanı bu görevi yürütmüştür. Şehir merkezi iskan alanı 65 km2 dir. Ereğli geçmişten günümüze uygulanan başarılı imar planı ile modern bir şehir haline gelmiş su, kanalizasyon, doğalgaz ve yol altyapısı ise büyük ölçüde tamamlanmıştır.
Yüzölçümü
: 2260 km2
İlçe Nüfusu
: 134.438
Şehir Merkezi Nüfusu
: 94.542
Rakımı
: 1050 m
                         
SOSYO KÜLTÜREL VE EKONOMİK YAPI
Sevecen, gelişmelere açık, konuksever ve engin kültürlü insanların şehri halindeki Ereğli, hareketli sosyal yaşamının yanında ekonomik anlamda da yüksek bir potansiyeli bünyesinde taşımaktadır. Zengin su kaynağı ile geniş ve düz bir araziye sahip olan şehrimiz, aynı zamanda kara ve demiryolları ana hatları üzerinde kurulmuş olması ve liman kentlerine yakınlığı nedeniyle büyük bir gelişme sürecine elverişli konumdadır. Şehrin temel geçim etkinliğ­inin tarım ve hayvancılık olmasına rağmen daha çok bu etkinliklere paralel olarak son dönemde başta tekstil, organize sanayi bölgeleri, süt ve süt ürünleri tesisleri, meyve suyu fabrikaları, un ve şeker fabrikası olmak üzere Ereğli’miz hızlı bir sanayileşme süreci yaşmaktadır.
 
EREĞLİ'NİN TARİHİ
Ereğli ülkemizde 15 ayrı yerleşim yerinin adı olarak kullanılmaktadır. Bunların en tanınmış olanlarından biri Konya Ereğli'dir. Adı, Kibistra, Cybistra, Kybetra olarak anılan Ereğli ilçesinin kurulduğu yöreye zaman içinde Tuvana, Tihina, Tuvanuva isimleri de verilmiştir.
Hitit, Asır, Eski Yunan, Pers, Mekadonya, Roma ve Bizans'a bağlı olan Ereğli, Selçuklu döneminde uzun süre savaş olmamıştır. Karamanoğulları devrinde ise Mamur Yazlık belde olarak kullanılmıştır. Yıldırım Beyazıt devrinde Osmanlı Devletine bağlanan Ereğli'de kesin Osmanlı egemenliği Fatih Sultan Mehmet Devrinde sağlanmıştır.
 Ereğli adını; Bizans İmparatoru Herakliyüs adı ise Yunan mitolojisinde yarı tanrılaşmış bir kahraman olan Herakles`ten gelmektedir. "Herakliyüs" kelimesi zaman içinde Türkçe'nin ses yapısına uygun olarak; Herakle > İrakle > Eregle.> Eregli.> Eregliyye > EREĞLİ şeklini almıştır.  Ereğli İç Anadolu ile Çukurova arasında geçit bölgesinde bulunduğu için pek çok devletin egemenliğine geçmiş, tarihte önemli savaşların merkezi ve geçit güzergahı olmuştur. Anadolu'da M.Ö. 3000 ve 2000 yıllarında bir çok şehir devleti kurulmuştur. Önce Hititler tarafından kurulan Tuvana Krallığı (Tyana-Heraklia) da bu şehir devletlerinden biri olup, 1200-742 yılları arasında merkezi Ereğli olmak üzere hüküm sürmüştür. Bu krallıktan günümüze Kral Warpalavas'a ait İvriz Köyü (Aydınkent) kaya kabartması kalmıştır. Tuvana Krallığı'nın yıkılmasından sonra Asurluların egemenliğine geçen Ereğli pek çok savaşa şahit olmuştur. Ereğli M.Ö. 64 yılında bütün Anadolu ile birlikte Romalıların eline geçmiş 395 yılında Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasıyla Doğu Roma (Bizanslılar) İmparatorluğunun sınırları içerisinde kalmıştır.
        Arapların Doğu Roma İmparatoru Heraklius 'u yendikleri Yermük savaşından sonra Adana ve Tarsus 'tan Toroslara kadar ilerleyen Ömer Bizans akınlarına karşılık İç Anadolu 'ya yapılan akınlar sırasında Ereğli'nin gelirinin Beytül Mal'a gönderilmesini Bizans'a kabul ettirmiştir. Abbasi Devletinin zayıflamasıyla tekrar, Bizans hakimiyetine geçen Ereğli'yi Bizanslılar bir üst olarak kullanmışlardır.
        Ereğli Malazgirt Savaşı'ndan altı yıl sonra (1077) Kutalmışoğlu Süleyman Şah .zamanında Anadolu Selçuklularının eline geçmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey, 1276 yılında Konya'yı alarak Karamanoğulları Beyliğini başkent yaptı ve Ereğli bu Beyliğe bağlanmış oldu.
        1398'de Osmanlı topraklarına katılmışsa da daha sonra ki zaman sürecinde Karamanoğulları ile Osmanoğullları arasında el değiştirmiştir . 1457 yılından itibaren kesintisiz olarak Osmanlı yönetimine girmiştir. Osmanlılar zamanında Ereğli 'ye bir çok vakıf, camii, kervansaray, türbe yapılmıştır. Ulu cami, Rüştem Paşa Kervansarayı, Şifa Hamamı kullanılmaktadır. Milli Mücadele döneminde Adana ve çevresini işgal eden Fransızlar, Akdenizi Anadolu'ya bağlayan yol üzerinde bulunan Ereğli'yi işgal etmeyi planlamıştır. Ancak Ereğli Guvarnörlük'üne yazılan bir mektubun Ereğli postanesinde ele geçirilmesiyle işgal planı anlaşılmış, Niğde'de bulunan 126 Alay Komutanı Alb. Rüştü Bey Ereğli'de Kuva-i Milliye'yi kurmuş, Ereğli'yi işgale gelen bir Fransız Yüzbaşısı ve emrindeki askerlere bu fırsatı vermemiştir. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Konya iline bağlı bir ilçe olarak örgütlenmiştir.
 
TARIM
Çok geniş bir arazide kurulan Ereğli’de tarımsal üretim alanı 109.000 hektar olup bunun 39.000 hektarı sulanabilmektedir. İvriz’de kurulan baraja bağlı sulama kanalları ile sulu tarımın yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır. Ereğli’de tarımsal üretim; tarla bitkileri, bağ-bahçe tarımı ve sebze tarımı olmak üzere üç ana kana kolda yürütülmektedir.
 
TARLA BİTKİLERİ
Geniş Ereğli Ovasının en yaygın ve büyük çaplı tarımsal etkinliği buğday ve arpa ekiciliğidir. Sanayi bitkisi olan şeker pancarı yanında, baklagiller ve hayvancılık sektörünün ihtiyacını karşılamak üzere yem bitkileri de tarım üretiminin önemli çeşitlerini oluşturmaktadır. Buna göre tarla bitkilerinin çeşitleri ürün kapasitesi: Hububat (buğday, arpa, yulaf, çavdar) 1999 yılı itibariyle toplam tahmini üretim 220.000 ton, Baklagiller (nohut, fasulye, mısır, mercimek) 1999 yılı itibariyle toplam tahmini üretim 7.000 ton, Sanayi Ürünleri ( şeker pancarı, ayçiçeği) 1999 yılı itibariyle toplam tahmini üretim 130.000 ton, Yumrulu bitkiler (patates, soğan, sarımsak) 1999 yılı itibariyle toplam tahmini üretim 16.000 ton, Yem Bitkileri (yonca, fiğ) 1999 yılı itibariyle toplam tahmini üretim 60.000 ton, düzeyindedir.
 
MEYVE TARIMI
Torosların eteklerindeki vadilerde ve şehir çevresindeki bahçelerde meyve yetiştiriciliği yaygındır. Özellikle kiraz ve elma Ereğli’nin ülke genelinde tanınan meyveleridir.
 
 
Özellikle beyaz kiraz Ereğli'nin sembolü haline gelmiştir. Türkiye beyaz kiraz üretiminin yapıldığı sayılı ülkelerden biridir. Türkiye'de beyaz kiraz en çok Ereğli'de üretilmektedir.
Bunların dışında şeftali, vişne, kayısı ve armut gibi meyveler de yetiştirilmektedir.
 
SEBZE TARIMI
Bamya, biber, domates, fasulye, kavun ve karpuz ilçemiz sebzeciliğinin bazı türleri olup bunların üretimi şehir içi ihtiyacın yanında dış pazara da yönelebilmektedir.
 
HAYVANCILIK SEKTÖRÜ
Ereğli’de hayvancılık halkın en başta gelen uğraşlarından biridir. Küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, bunlara bağlı olarak et, süt, deri, bal ve yumurta üretimi büyük boyutlara ulaşmıştır. Bu ürünleri işlemek üzere kurulan entegre tesisler halkın ürün pazarlama sorununu ortadan kaldırarak üretimi teşvik edici rol oynamaktadır.
 
SANAYİ
Genel olarak tarım ve hayvancılık sektörünün yaygın olduğu Ereğli’de, sanayi tesislerinin yapılanması da bu sektörlere paralel bir gelişme sergilemiştir. Başlıca sanayi tesisleri; tekstil fabrikaları, süt ve süt ürünleri fabrikaları, un fabrikası, tuğla fabrikası, meyve suyu fabrikası ve şeker fabrikasıdır. Ayrıca yöremize özgü bir meyve olan beyaz kiraz işleme tesisi yabancı girişimci eliyle işletilmektedir. Bunların yanında ilçemizde 1. Organize Sanayi Bölgesi tamamlanmış, 2. bölgenin alt yapı çalışmalarına da başlanılmıştır. Aile işletmeleri halindeki halı ve kilim el dokumacılığı da çevre köylerin yaygın iktisadi faaliyetlerinden biridir.
Yazan eregli78 | 11.03.2009 20:54:37 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 10790 | Yazdır | Gönder | Word indir
    
» Haber Ara

Başlıklarda : Haberlerde :
» Haber Ekle
Editörü Aç» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)