Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
Mevsimlik İşçiler Ekmek ve Çayla Besleniyor NÜFUS FONU VE HARRAN ÜNİVERSİTESİ RAPORU Mevsimlik İşçiler Ekmek ve Çayla Besleniyor BM Nüfus Fonu ve Harran Üniversitesi işbirliğiyle yapılan Mevsimlik Tarım İşçilerinin ve Ailelerinin İhtiyaçlarını Belirl
Şuan Eregli78 de18 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Haberler
[ ] ["] [&] [‘] [’] [“] [”] [<] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
Güncel
   Guncel (1223)
EmektenHaberler
   EmektenHaberler (121)
EreğliHaberleri
   EregliHaberleri (8)
KültürSanat
   KültürSanat (167)
Ereğlice
   Ereglice (7)
Tarihte Bugün
   TarihteBugün (37)
DevrimciÖnderler
   DevrimciÖnderler (18)
DünyadanHaberler
   DünyadanHaberler (151)
Eregli78Dernegi
   Eregli78Dernegi (12)
» Mevsimlik İşçiler Ekmek ve Çayla Besleniyor
NÜFUS FONU VE HARRAN ÜNİVERSİTESİ RAPORU
Mevsimlik İşçiler Ekmek ve Çayla Besleniyor
BM Nüfus Fonu ve Harran Üniversitesi işbirliğiyle yapılan Mevsimlik Tarım İşçilerinin ve Ailelerinin İhtiyaçlarını Belirlenmesi Araştırması, önemli bulgular ortaya koyuyor, çözüm önerileri sunuyor.
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu ve Harran Üniversitesi işbirliğiyle yapılan çalışma, mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin ihtiyaçlarını belirlerken, çözüme yönelik öneriler sunuyor.
Rapordan satırbaşları şöyle:
* Türkiye'de kentlerde ortalama hane büyüklüğü 3,8 iken, tarım işçilerinde 6,8.
* Türkiye genelinde beş yaş altı çocukların yüzde 6,3'ünün nüfus kaydı yokken, tarım işçileri arasında bu sayı yüzde 21,2.
* Mevsimlik tarım işçisi ailelerinin çocuklarında 6-13 yaş arası kız çocuklarının ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 74, oğlan çocuklarının yüzde 78. Lisede ise bu oran kız çocukları için yüzde 23, oğlan çocuklarında yüzde 33.
* 15-19 yaş arası her üç kadından biri, 20-24 yaş arası her iki kadından biri, 25 yaş üstü her dört kadından üçü ilkokulu bitirmemiş.
* Tarım işçilerinin yüzde 99,9'u evlerinde iyileştirilmiş içme suyuna ulaşabilirken, bu oran çalıştıkları yerlerde yüzde 33'e düşüyor.
* Kentlerde yatak odası başına 1,9 kişi düşerken, tarım işçi ailelerde 4,1 kişi düşüyor.
En çok tüketilen ekmek, en az et
 
* Tarım işçisi ailelerin günlük en çok tükettikleri gıdalar ekmek, çay, tahıl ve baklagiller.
* Hanede kullanılan dayanıklı tüketim ürünlerine bakıldığında, mevsimlik işçilerin cep telefonuna sahip olma oranı ülke ortalamasına yakınken, fırın, ütü, elektrik süpürgesi, bulaşık makinelerini daha az sahipler. Klimaya sahip olanların oranı ise ülke ortalamasından biraz daha yüksek. Bu da bölgenin aşırı sıcak olması, kışın ise ısınma amacıyla kullanılmasıyla açıklanıyor.
* Ailelerin çalışma alanlarında yaşadıkları sıkıntıların başında uzun çalışma saatleri geliyor. Bunu sırasıyla banyo-tuvalet olmayışı, sağlık hizmetine erişememe, çocukların bakım sorunu, temiz su ihtiyacı takip ediyor.
* İşçilerin yüzde 70'i tarlada ilaçlama yaparken maske takmadığını, yüzde 90'ı tulum/ilaçlama kıyafeti giymediğini belirtiyor.
* Her beş işçiden ikisi tarladaki işlerinin yoğunluğu ve uzaklık nedeniyle sağlık hizmetlerine ulaşamıyor.
* Mevsimlik tarım işçilerinde yaşanan her iki evlilikten birinin akraba evliliği.
* Tarım işçilerinde doğurganlık hızı Türkiye ortalamasına göre iki kat daha fazla ve ölü doğumların ülke ortalamasından beş kat daha fazla.
* Araştırmaya katılan kadın işçilerin yaklaşık yüzde 55'i hayatlarının herhangi bir döneminde fiziksel, duygusal, ekonomik ya da cinsel şiddete uğradığını söylüyor.
* Mevsimlik tarım işçileri yüzde 36,1'lık oranla en çok solunum sistemi hastalıklarına, yüzde 12,3'lık oranla da kas-iskelet sistemi hastalıklarına yakalanıyor.
Raporda sorunların çözümüne yönelik bireysel güçlendirme, sağlık sisteminin güçlendirilmesi, toplumu güçlendirme, sektörler arası işbirliği ve farkındalık ve savunuculuk çalışmaları gibi önerilerde bulunuluyor. (ÇT)
* Rapora ulaşmak için tıklayın.

Urfa - BİA Haber Merkezi 09 Kasım 2012, Cuma

Yazan eregli78 | 09.11.2012 16:18:01 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 8896 | Yazdır | Gönder | Word indir
    
» Haber Ara

Başlıklarda : Haberlerde :
» Haber Ekle
Editörü Aç» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)