Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
Chavez Hayatını Kaybetti Chavez Hayatını Kaybetti Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, kansere karşı iki yıldır verdiği mücadeleyi kaybetti ve dün gece hayatını kaybetti. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 58 yaşında yakalandığı kanser hastalığı
Şuan Eregli78 de3 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Haberler
[ ] ["] [&] [‘] [’] [“] [”] [<] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
Güncel
   Guncel (1223)
EmektenHaberler
   EmektenHaberler (121)
EreğliHaberleri
   EregliHaberleri (8)
KültürSanat
   KültürSanat (167)
Ereğlice
   Ereglice (7)
Tarihte Bugün
   TarihteBugün (37)
DevrimciÖnderler
   DevrimciÖnderler (18)
DünyadanHaberler
   DünyadanHaberler (151)
Eregli78Dernegi
   Eregli78Dernegi (12)
» Chavez Hayatını Kaybetti
Chavez Hayatını Kaybetti
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, kansere karşı iki yıldır verdiği mücadeleyi kaybetti ve dün gece hayatını kaybetti.
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 58 yaşında yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.
Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada Chavez'in yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü kanser mücadelesine yenik düştüğünü ve saat 15.55'te hayatını kaybettiğini söyledi.
11 Aralık'ta kanser ameliyatı için Küba'ya giden Chavez'in tedavisine, 18 Şubat'ta ülkesine dönmesinin ardından Karakas'taki bir askeri hastanede devam ediliyordu.
BBC’nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Elias Jose Jaua Milano ülkede bir haftalık yas ilan edildiğini ve cenaze töreninin cuma günü yapılacağını duyurdu.
Chavez, 1998 yılında iktidara gelmiş ve 2012 yılı Ekim ayında üçüncü kez Devlet Başkanı seçilmişti. Geçen Mayıs ayında kanser hastalığını yendiği açıklanmış ancak 2012 Şubat ayında yeniden ameliyat geçirmişti.
Seçimler yapılıncaya kadar başkanlık görevini yardımcısı Nicolas Maduro yürütecek ve seçimlere Birleşik Sosyalist Parti'nin adayı olarak katılacak.
Güney Amerika’dan Tepkiler
Küba: Hükümetten yapılan açıklamada, Küba devriminin önderlerinden eski lider Fidel Castro'nun Chavez'i gerçek oğlu gibi gördüğü hatırlatılarak Venezuela’ya başsağlığı dilendi ve ülkede üç günlük yas ilan edildi.
Kolombiya: Hükümet Chavez'in ölümünden derin üzüntü duyulduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin, Chavez'in Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile barış sürecine büyük destekte bulunduğunu belirtti.
Ekvator: Devlet Başkanı Rafael Correa "Latin Amerika'daki sevgili dostumuzun kaybı nedeniyle üç günlük ulusal yas ilan etme kararı aldık" dedi. Ekvador Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Chavez'in ölümü, Latin Amerika için yeri doldurulamaz bir kayıp olarak nitelendirdi.
Bolivya: Devlet Başkanı Evo Morales, Chavez'in ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, Devlet Başkanlığı Sarayı'ndan yaptığı açıklamada gözyaşlarını tutamadı. Morales sadece Venezuela halkının değil, Latin Amerika halkının da özgürleşme sürecinin devam etmesi çağrısında bulundu.
Nikaragua: Devlet Başkanı Daniel Ortega, başkent Managua'daki Devrim Meydanı'nda anma töreni düzenleyeceğini ifade etti.
Şili: Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Chavez'in Latin Amerika'nın bütünleşmesine derinden bağlı bir lider olduğunu bildirdi. Chavez’in Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu'nun kurulmasında oynadığı rolü hatırlatan Pinera, "anlaşmazlıklar olsa da Chavez'in fikirleri için mücadele etme konusundaki gücünü ve kararlılığını her zaman takdir ettiğini" ifade etti.
Brezilya: Devlet Başkanı Dilma Rousseff Chavez ile siyasi konularda tamamen hemfikir olmasalar da Chavez’in kaybından büyük üzüntü duyduğunu ve yerinin doldurulamayacağını belirtti.
Haiti: Dışişleri Bakanı Pierre-Richard Casimir, Chavez'in ölümünün Venezuela, bölge ve özellikle Haiti için büyük kayıp olduğunu vurguladı. Haiti Devlet Başkanı Michel Martelly de ülkesi adına Venezuela halkına başsağlığı diledi.
Peru: Devlet Başkanı Ollanta Humala, Bolivar, Güney Amerika ve Latin Amerika dayanışmasına değinerek, Venezuela halkına bundan sonraki sürecin barışçı ve demokratik şekilde geçmesi çağrısında bulundu.
Arjantin: Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez Kirchner Chavez'in ölümünün duyurulmasının ardından ülkedeki tüm resmi etkinliklere ara verdi.
Hugo Chavez kimdir?
Hugo Rafael Chávez Frías 1954 doğumlu. 1999'dan bugüne Venezuela'nın devlet başkanlığı görevini yürütüyor. Asker kökenli bir siyasetçi. 1980'li yıllarda Bolivarcı Devrimci Hareket-200'ü kurdu.
1992'de başkan Carlos Andrés Pérez'e karşı başarısız bir darbe girişiminde bulundu ve ardından tutuklandı. İki yıl hapiste kaldı. O hapisteyken kurulan Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin lideri oldu. 1998'de yapılan seçimlerde Devlet başkanı oldu; anayasayı değiştirdi. 2000'de yeniden seçildi.
2002'de muhaliflerin darbe girişimiyle devrildi; ABD bu darbeyi hemen kabul etmişti. Ancak Chavez taraftarlarının sokağa inip gösteriler düzenlemesi üzerine 48 saat sonra görevinin başına döndü.
2006 saçimlerinde kendisini destekleyen 24 küçük partiye yaptığı çağrı sonrası 2007 yılında kurulan Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri oldu. Chavez partinin politikasını "21. Yüzyıl için Sosyalizm" ve Bolivarcılık' olarak belirledi. (EKN/YY)
Caracas - BİA Haber Merkezi 06 Mart 2013, Çarşamba
 
 
Her Sözüyle Meydan Okudu
“Hitler senin yanında süt çocuğu kalırdı!” Chavez’in eski ABD Başkanı George W. Bush’a söylediği sözlerden yalnızca biri… Hayatını kaybeden Chavez, icraatları kadar esprileri ve öfkesiyle de akıllara kazındı.
 “Venezuela sonsuza dek değişti. Geri dönüş yok.”
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez 58 yaşında hayatını kaybetti. Chavez 14 yıllık görevi süresince ülkede yaptığı değişiklikler kadar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da dahil birçok yerde yaptığı konuşmalarıyla da tarihte iz bıraktı.
Sosyalizm ve kapitalizm hakkındaki tespitleri kadar eski ABD Başkanı George W. Bush’a BM’de, tüm dünyanın gözü önünde söylediği “eşek” sözü de; ABD’nin müttefiklerine ettiği laflar kadar, yakın dostu İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad ile şakalaşmaları da siyasi literatüre geçti.
 
“Bay Kral, biz susmayacağız!”
Chavez’in akılda kalan cümlelerinden bazılarını Time, Toronto Star, Global Post gibi kaynaklardan derledik:
“Bu kulelerin dinamitlenmiş olması hipotezi hiç de absürd değil.” (11 Eylül 2001’deki İkiz Kuleler’e saldırının arkasında ABD hükümetinin olduğuna dair düşüncelerini, 2006’daki bir televizyon programında açıklarken)
“Sen bir eşeksin Bay Bush, alkolik Bay Tehlike’sin, gezegenin en kötüsüsün. Hitler senin yanında süt çocuğu kalırdı.” (Eski ABD Başkanı George W. Bush’a, 19 Mart 2006)
“Şeytan dün buradaydı, bugün hala sülfür kokuyor.” (Yine George W. Bush’a, 20 Eylül 2006’da, Birleşmiş Milletler’deki konuşmasında)
“Direkt olarak cehenneme git, sen emperyalizmin piyonusun.” (2006, İngiltere Başbakanı Tony Blair’e)
“Söylenenlerin aksine, Charlie Sheen Venezuela’da hoş karşılanmayacaktır. Bizim de sınırlarımız var.” (2011’de, eski Libya Lideri Muammer Kaddafi’yi değil de neden aktör Sheen’i kınadığı sorulduğunda…)
“Kansere sebep olan bir teknoloji bulmuş ve bunu kimse bilmiyor olsaydı, garip olmaz mıydı?” (2011’de ameliyat olduktan kısa süre sonra, ABD’nin onu öldürme planları yaptığı tartışmaları üzerine)
“Mars’ta bir medeniyet olması tuhaf olmazdı. Belki de kapitalizm ve emperyalizm oraya gitti ve gezegeni bitirdi? Bakın! Burada, Dünya’da yüzlerce yıl önce büyük ormanlar ve nehirlerin olduğu yerlerde şimdi çöller var.” (22 Mart 2011)
“Bu tepe açılacak ve içinde büyük bir atom bombası çıkacak! Emperyalist sözcü, Ahmedinejad ve benim Washington’a top ve füze fırlatacağımızı söyledi. Gülünç!” (9 Ocak 2012, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile buluşmasında)
“Kolomb, insanlık tarihindeki en büyük istila ve soykırıma öncülük etti.” (2003’te, Amerika’nın keşfi üzerine)
“Kapitalizm, şeytanın ve sömürünün yoludur. Eğer siz de İsa’nın bakış açısına sahip olsaydınız – bence kendisi ilk sosyalisttir – sadece sosyalizmin hakiki bir toplum yaratacağını görürdünüz.” (2006)
“Bir kralın bir devlet başkanına 'kes sesini' demesi düşüncesizlik. Bay Kral, biz susmayacağız.” (2007, İspanya Kralı Juan Carlos ile polemiğinde)
“Libyanın cesur insanlarını bombalamak, onları kurtarmak mı? Deli bir imparatorluktan, zekice bir strateji! Uluslararası haklar nerede? Tarih öncesi zamanlar gibi…” (2011, NATO’nun Libya’yı bombalaması tartışması üzerine)
“Obama, sen bir korkaksın. Git ve sana inanan Afrika halklarına şimdi sor… O insanların utancısın.” (2011’de, ABD Başkanı Barack Obama’ya)
“Doktorlar, kadınları büyük göğüsleri olmadığı için çirkin olduklarına ikna etmemeli. Yaşamak için bile yeterli parası olmayan kadınların, göğüs büyütme ameliyatı için para bulmaya çalışmalarını görmek acı verici.” (Estetik ameliyatlar üzerine, 16 Mart 2011)
“Kuzey Amerikan imparatorluğunu, gezegenimize yönelik en büyük tehdit olmakla suçluyorum.”
“Dünyanın büyük kısmını yok eden ayrıcalıklı elitlerle yüzleşmeliyiz.” (AS)

İstanbul - BİA Haber Merkezi 06 Mart 2013, Çarşamba

Yazan eregli78 | 06.03.2013 19:03:42 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 11152 | Yazdır | Gönder | Word indir
    
» Haber Ara

Başlıklarda : Haberlerde :
» Haber Ekle
Editörü Aç» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)