Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
Yaşar Kemal: Sanatın Birinci İşi Başkaldırıdır NORVEÇ BJvveeOslash;RNSON ÖDÜLÜYaşar Kemal: Sanatın Birinci İşi Başkaldırıdır Yaşar Kemal Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisi'nin verdiği Bjvveeoslash;rnson Ödülüne layık görüldü. Ödül töreni so
Şuan Eregli78 de12 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Haberler
[ ] ["] [&] [‘] [’] [“] [”] [<] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
Güncel
   Guncel (1223)
EmektenHaberler
   EmektenHaberler (121)
EreğliHaberleri
   EregliHaberleri (8)
KültürSanat
   KültürSanat (167)
Ereğlice
   Ereglice (7)
Tarihte Bugün
   TarihteBugün (37)
DevrimciÖnderler
   DevrimciÖnderler (18)
DünyadanHaberler
   DünyadanHaberler (151)
Eregli78Dernegi
   Eregli78Dernegi (12)
» Yaşar Kemal: Sanatın Birinci İşi Başkaldırıdır

NORVEÇ BJØRNSON ÖDÜLÜ

Yaşar Kemal: Sanatın Birinci İşi Başkaldırıdır
Yaşar Kemal Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisi'nin verdiği "Bjørnson Ödülü"ne layık görüldü. Ödül töreni sonrası yapılan panelde Yaşar Kemal "Hiç kimse aklından çıkartmamalı, her savaş bir ölüm fermanıdır" dedi.
Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisi'nin Norveç'in ünlü şairi Bjornstjerne Bjørnson adına verdiği "Bjørnson Ödülü"ne bu sene yazar Yaşar Kemal layık görüldü.
Ödülün Yaşar Kemal'e verileceği bir ay önce açıklanmıştı. Ödül 9 Kasım Cumartesi günü Norveç'in Molde şehrinde düzenlenen törende Bjørnson Akademisi Başkanı Knut Ødegård tarafından Yaşar Kemal'e verildi.
Ödülün verilmesinin akabinde Norveç Capellen Yayınları'nın baş editörü Aase Gjerdrum, Yaşar Kemal'in edebi hayatını anlattı.
Ödül  töreni sonrası ”Savaş ve Dünya Belleği” başlıklı bir panel düzenledi. Dünyada süregelen savaşlar sırasında kaybolan dini ve ideolojik yazılı / görsel tarihi kalıntıların yok edilmesi sonucu toplumsal belleğin kaybolması anlatılan  seminerin konuşmacıları; bu yılki ödülün sahibi Yaşar Kemal, Norveçli yazar Thorvald Steen, diplomat yazar Alida Boye ve profesör Axel Cristophersen idi. Konu özellikle Afganistan, Irak, Mali ve Suriye'de kaybolan kültür mirasları üzerinden işlendi.
Kemal: Sanat sevincin büyük türküsüdür

Yazar Yaşar Kemal, seminerde yaptığı konuşmasında, şunları söyledi:
"Hiç kimse aklından çıkartmamalı, her savaş bir ölüm fermanıdır. Yenenler de yenilenler de, savaşların dışında kalanlar da bu yıkımdan kurtulamazlar. Sanat insanların dünyaya bağlılığının, sevincinin büyük türküsüdür.
"Gerçek sanat, yalanın, tüketici oburluğunun, zulmün, şiddetin, bitip tükenmeyen anlamsız savaşların, bütün kötülüklerin karşısındadır. O, her çağdaki çarpıklıklara karşı savaşım vermiştir. Çünkü, ne olursa olsun, her biçim sanatın birinci işi başkaldırıdır. Biliyoruz, bu karşı çıkma hiç de kolay değil. Bütün değerleri aşındıran, tüketen yaşayış önce sanata vuracak, gerçek sanatı boy hedefi yapacaktır.
"Sanatsal karşı çıkmalar, sivil örgütlenmelerden güç aldıkça daha sağlıklı ve etkilidir. Bağımsız, ilkeli sivil örgütlenmelere, forumlara her zamandan fazla ihtiyaç vardır. Adında edebiyat ve ifade özgürlüğünü birlikte taşıyan Norveç Akademisi gibi kuruluşlar hiç yılmadan insan onurunu savunmayı sürdürdüğü, insanlığın tek çiçeğe, tek renge, tek kokuya, dünyanın tek dile kalmaması için mücadele ettiği müddetçe, insanı insan yapan değerleri yok etmeye hiç kimsenin gücü yetmez."
Yaşar Kemal, Orhan Pamuk ile beraber Norveç'te en çok okunan ve tanınan Türkiyeli yazar.Yaşar Kemal, 2007 yılında da Bjørnson Festivaline davet edilmişti
Aynı ödül daha ünce 2006 yılında öldürülmesinden tam iki ay önce Türkler ve Ermeniler arasında barışın sağlanması yönünde yaptığı çalışmalardan ötürü Hrant Dink’e de verilmişti. (DAH/HK)
Trondheim - Norveç - BİA Haber Merkezi  14 Kasım 2013, Perşembe

 

Yazan eregli78 | 14.11.2013 17:02:45 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 5836 | Yazdır | Gönder | Word indir
    
» Haber Ara

Başlıklarda : Haberlerde :
» Haber Ekle
Editörü Aç» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)