Sistem Tarayıcınızı Tanıyamadı Sitede Sorun Yaşayabilirsiniz!!! Lütfen Bu Durumu Site Yönetimine Bildirin
Sosyolog Nejat Ağırnaslı Kobanê'de Hayatını Kaybetti Sosyolog Nejat Ağırnaslı Kobanvveeecirc;'de Hayatını Kaybetti Boğaziçi Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü'nden mezunu Suphi Nejat Ağırnaslı, IŞİD'e karşı savaşmak için gittiğ
Şuan Eregli78 de2 Kişi Online Dosya Yükle
ANASAYFA SOHBET FORUM HABERLER EMEK YAZILARI KÖŞE YAZARLARI FOTOĞRAFLAR VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
 
CANLI DESTEK
eregli78.com DUYURU : (eregli78.com@windowslive.com)Adresine tüm dostlarımızdan haber,resim,belge vb. göndermelerini bekliyoruz -
» Haberler
[ ] ["] [&] [‘] [’] [“] [”] [<] [0] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [A] [B] [C] [Ç] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [İ] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [Ö] [P] [R] [S] [Ş] [T] [U] [Ü] [V] [W] [Y] [Z]
Güncel
   Guncel (1223)
EmektenHaberler
   EmektenHaberler (121)
EreğliHaberleri
   EregliHaberleri (8)
KültürSanat
   KültürSanat (167)
Ereğlice
   Ereglice (7)
Tarihte Bugün
   TarihteBugün (37)
DevrimciÖnderler
   DevrimciÖnderler (18)
DünyadanHaberler
   DünyadanHaberler (151)
Eregli78Dernegi
   Eregli78Dernegi (12)
» Sosyolog Nejat Ağırnaslı Kobanê'de Hayatını Kaybetti

Sosyolog Nejat Ağırnaslı Kobanê'de Hayatını Kaybetti
Boğaziçi Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü'nden mezunu Suphi Nejat Ağırnaslı, IŞİD'e karşı savaşmak için gittiği Kobanê’de hayatını kaybetti.
Yakın arkadaşlarının bianet’e verdiği bilgiye göre, Ağırnaslı Ağustos ayında kimseye haber vermeden Kobanê’ye gitmişti.
Suphi Nejat Ağırnaslı’nın Kobanê'de de 15-16 Haziran 1915'de Beyazıt'ta 19 arkadaşıyla birlikte asılan Ermeni sosyalist Paramaz’ın adını kullandığı öğrenildi.
“Gündeminde emek ve barış vardı”
Yakın arkadaşları “Bu süreçlerin, direnişlerin içinde yer almak, ilişkili olmak isteyen bir insandı. Teorik birikimi ve akademik ilgisinde de, aklının bir köşesinde hep emek ve barış meseleleri vardı. Başka bir dünyanın mümkün olduğu hep gündemindeydi” diye konuştu.
Yazarı olduğu Fraksiyon.org'a göre, babası Hikmet Acun oğlunun ölümüne ilişkin "Oğlumu, yoldaşımı, kardeşimi, Nejat'ı Kobanê'de kaybettim. Önünde çok başka parlak hayatlar varken o, devrimci dayanışmayı seçti. Sözünde durdu. Beni yanıltmadı. Bir parçam olduğunu bana hediye etti. Her acı büyüktür, tekrar yoktur. Onun önünde saygı ile eğiliyorum" dedi.
Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) ise, Ağırnaslı’nın ölümünün ardından yaptığı açıklamada “O ömrünü, faşist DAİŞ'e karşı savaşmak, sömürgeci bölge devletlerinin ve emperyalistlerin özgürlük iradesini kırma planlarına barikat olmak için Paramaz Kızılbaş adıyla yer aldığı Kobanê devrimci mevzilerinde bayraklaştırdı. YPG'li yurtsever yoldaşlarımızın kurduğu savaş siperlerine adım atarken seçtiği isim, Suphi Nejat yoldaşın düşünce ve duygu dünyası için yeterince fikir vericidir. Kobanê gönüllüsü olma kararı ve ölümü yenme pratiği bunun en berrak ifadesi oldu” dedi.
Suphi Nejat Ağırnaslı kimdir?
Ailesi 12 Eylül’den sonra siyasi olarak Almanya’ya iltica eden Suphi Nejat Ağırnaslı, 22 Eylül 1984’te doğdu. Suphi Nejat Ağırnaslı adını 14 yoldaşları ile 1921’de öldürülen TKP'nin kurucusu Mustafa Suphi ve parti sekreteri Ethem Nejat'tan alıyordu.
Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde tamamladı. 2011’de Tuzla tersanelerindeki iş cinayetleri üzerine yazdığı yüksek lisans teziyle mezun oldu.
Nuran Ağırnaslı'nın oğlu Suphi Nejat Ağırnaslı'nın dedesi Niyazi Ağırnaslı da Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın avukatları arasında yer alıyordu.
Çevirdiği kitapların yanı sıra birçok dergi ve gazetede özellikle Kürt sorununa dair makaleler yazan Ağırnaslı'nın çevirdiği kitaplar şöyle: Biz Anonymous'uz (Paloma Yayınevi), Tarihin Yapıları Tarihsel Materyalizme Giriş (Yordam Kitap), Para-Şüt (Optimis Yayın Dağıtım), Ters Yüz Et (Optimis Yayın Dağıtım), Düşük Bütçeli Filmler (Kalkedon Yayıncılık), L. Auguste Blanqui'nin Devrimci Teorileri (Otonom Yayıncılık).
Yayınevlerinden mesajlar
Yayınevleri de Ağırnaslı'nın ölümüne ilişkin Twitter hesaplarından açıklama yaptı.
Otonom Yayıncılık: Suphi Nejat Ağırnaslı Kobane'de vicdanın devrimci onuru olarak savaştı. Paris Komünü devrimcisi Blanqui'yi hediye etti. Emanetin hatıramızdır.
Kalkedon Yayıncılık: Yayınevimizin çevirmenlerinden Nejat Ağırnaslı'yı Kobane'de İşid gericiliğine karşı savaşta yitirdik.
Optimist Kitap: Çevirmenimiz #NejatAğırnaslı’yı kaybettik. Önünde saygıyla eğiliyoruz.
Ağırnaslı: Kürtlerle ilişkilenen sosyalistler cadı avıyla karşılanıyor
Suphi Nejat Ağırnaslı, KCK operasyonlarında birçok kez gözaltına alınmıştı. Ağırnaslı’nın yaptığı çeviriler ve literatür taramalarının da hakkında hazırlanan dosyaya konması üzerine Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Foucault da yargılansın başlıklı bir basın açıklaması yapmıştı.
Ağırnaslı 02 Mayıs 2011’de serbest bırakılmasının ardından, bianet editörü Ekin Karaca’ya verdiği röportajda “Türkiye'de sosyalist, özgürlükçü insanlarla Kürtlerin ilişkilenmesi, entelektüel düzeyde de olsa siyasi düzeyde de olsa, bir cadı avıyla karşılanıyor. Türkiye'de meseleye nasıl yaklaştığına, ne yaptığına bakılmaksızın bir cadı avı söz konusu. Bu memlekette emekten, özgürlükten, halkların kaynaşmasından yana olan insanlara karşı yürütülen bir operasyon var. Duyarlı insan olmak, beraberinde bir şeylerle suçlanmayı beraberinde getiriyor” demişti.
Emek mücadelesinin de içinde yer alan Ağırnaslı, bianet’e de Freelance Çalışan Örgütlenebilir mi? başlıklı bir yazı yazmıştı. (ÇT)
İstanbul - BİA Haber Merkezi 13 Ekim 2014

Yazan eregli78 | 14.10.2014 00:13:05 | Puan Ver : 0 | Yorumlar : 0 | Okunma : 1324 | Yazdır | Gönder | Word indir
    
» Haber Ara

Başlıklarda : Haberlerde :
» Haber Ekle
Editörü Aç» Menü
» Ana Menü Ana Sayfa Forum Haberler Dosyalar Ereğli Yaziları Köşe Yazarları Resimler Videolar Üyeler Ziyaretçi Defteri » Araçlar Admine Ilet Tavsiye Gönder E-Mail Gönder TELEVİZYON Radyolar
»Copyright
2008 © Eregli78.com (CCP Portal)